آخرین بروز رسانی: 27ام اردیبهشت, 1402

اپ تو دیت معتبرترین ابزار تصمیم گیری بالینی(CDS)

اپ تو دیت در دنیای اطلاعات به عنوان یکی از ابزارهای تصمیم گیری بالینی(CDS) مهم به شمار می آید. ابزار تصمیم گیری بالینی (Clinical decision support) یک سیستم فناوری اطلاعات بالینی با هدف ارائه اطلاعات خاص در زمان مناسب به کاربر است. این سیستم برای نمایش اطلاعات یا داده های هدفمند و مفید برای پزشکان، کارکنان سلامت و بیماران طراحی و اجرا شد. اپ تو دیت نیز سعی در ارائه اطلاعات مفید در راحت ترین و سریعترین به پزشکان دارد.از این رو خرید اکانت uptodate یکی از نیاز های پزشکان است

ابزارهای CDS به بهبود و حفظ سلامت و مراقبت های بهداشتی کمک می کند. همچنین استفاده از آن میتواند موجب بهبود تصمیم گیری در سیستم گردش کار بالینی در جهان شده و منجر به یکپارچگی و کاهش تنوع درمان شود.

ابزارهای CDS حاوی اطلاعات ارزشمندی از جمله خلاصه گزارش های متمرکز بیمار، اطلاعات تشخیص و درمان، اعلان ها و دستور العمل های بالینی، منابع قابل استناد، اطلاعات منابع معتبر همراه استناد به آنها و … می باشد. ارائه اطلاعات ارزشمند فوق در قالب پلتفرم های موبایلی سبب دسترسی راحت کاربر به تمامی اطلاعات فوق می شود.

اپ تو دیت جزء ابزارهای بالینی مبتی برشواهد که اطلاعات پزشکی و بیمار، مونوگراف های دارویی و تداخلات بین آنان را در اختیار کاربر قرار می دهد. تمامی اطلاعات موجود در آن توسط 7100 پزشک متخصص در همان رشته به تحریر در آمده تا اطلاعات توسط افرادی نوشته شود که تجربه کافی برای انتقال اطلاعات به سایر پزشکان جهان را داشته باشند.

در دنیای چندوجهی مراقبت های درمانی و بهداشتی، داشتن اطلاعات پزشکی که به راحتی در دسترس بوده و قابل اعتماد باشد، بسیار ضروری است. گایدلاین ها ملنند اکانت اپ تو دیت اغلب با ظهور شواهد بالینی جدید تغییر می‌کنند و به پزشکان اجازه می‌دهند تا تغییرات را در زمان واقعی در محل مراقبت اعمال کنند.

از آنجایی که ارائه دهندگان به تغییرات اجتناب ناپذیر در اطلاعات مبتنی بر شواهد واکنش نشان می دهند، بر سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری بالینی (CDS) ابزارهایی که اطلاعات پزشکی قابل اعتماد و به موقع را گزارش می کنند، تکیه می کنند. بر اساس تحقیقات منتشر شده در NPJ Digital Medicine، زمانی که این منابع در سراسر مجموعه مراقبت پذیرفته شوند و با آموزش مناسب همراه شوند، این منابع می توانند خطاها را کاهش دهند، پایبندی به دستورالعمل ها را بهبود بخشند و کنترل هزینه را ارتقا دهند.

مزایای سیستم های CDS مانند اپ تو دیت

این یکی از مزایای وجود سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری بالینی CDS در محیط های مراقبت های بهداشتی است که طبق گزارش از آکادمی ملی پزشکی وجود آن را برای هر پزشک ضروری دانسته اند. همانطور که یکی از پزشکان کنیا در نامه ای در سال 2020 به سردبیر مجله پزشکی بریتانیا تأکید کرد که وجود این ابزارها برای شهرهایی با منابع اطلاعاتی محدود ارزش می بخشند.

با این حال CDS علیرغم پتانسیل مثبت آن و در صورتی که حاوی اطلاعات قدیمی بررسی نشده یا نادرست باشد، خطراتی را به همراه دارد. طبق مقاله ای که در کتابخانه ملی پزشکی منتشر شده این نقص ها موجب زیر سوال رفتن اعتبار برخی از پزشکان و بی اعتمادی آنان نسبت به ابزارهای پشتیبانی تصمیم گیری مانند اپ تو دیت شود.

آیا این بدان معناست که تمام فناوری های CDS غیرقابل اعتماد هستند؟ قطعا نه. اما این بدان معنی است که پزشکان بایستی منابع و راه حل های موجودرا بررسی و منابع مورد اعتماد خود را انتخاب کنند.

نحوه سنجش کیفیت سیستم پشتیبانی تصمیم گیری بالینی

طبق مطالعه ای که در JAMA Internal Medicine منتشر شده، به طور متوسط ​​پزشکان به ازای هر دو بیمار که می بینند با یک سوال بی پاسخ مواجه می شوند. ابزارهای CDS مانند اپ تو دیت که پزشکان برای پاسخ به این سؤالات روزمره استفاده می کنند باید بر اساس شواهد بالینی صحیح باشد.

یکی از راه‌های تأیید صحت یک CDS مانند اپ تو دیت ارزیابی این منابع به همان دقتی است که ادبیات پزشکی را ارزیابی می‌کنید، از آنجایی که مجلات با تأثیر بالا دارای فرآیند بررسی و ویرایش قوی هستند، بهترین ابزار CDS نیز بایستی همین کارو انجام دهد.

به طور خاص، هنگام در نظر گرفتن اجرای CDS، باید منابع را بررسی کنید:

  • سیاست های تحریر: یک ابزار CDS باید به وضوح شواهدی از دقت ویراستاری در مقوله‌هایی مانند شواهد استفاده شده، به‌روزرسانی‌های عملی ،میزان تغییر محتوا، بررسی داوران و کاشناسان تألیف را ارائه دهد. این یکی از قوی ترین ابزارها برای بررسی کیفیت محتوای به روز آن است.
  • مراحل تحریر: این مرحله چگونگی فرآیند ویراستاری ، انتخاب و ایجاد محتوای پزشکی، میزان بررسی های انجام شدهو اصلاحات موضوعات بالینی را مشخص می کند.
  • صلاحیت های مشارکت کننده: اطلاعات قابل اعتماد بایستی توسط کارشناسان واجد شرایط، نوشته شود.همواره تایید اطلاعات بالینی توسط سایر پزشکان متخصص را در نظر داشته و مطمئن شوید تا هر مطلب اطلاعات نویسندگان و ویراستاران خود را بیان میکند تا از صلاحیت افراد آگاه شوید.
  • راهنمای درجه بندی: رویکردهای ناشر ابزارهای بالینی مانند اپ تو دیت بایستی براساس توصیه های درجه بندی شده با عنوان قوی یا ضعیف رتبه بندی شود تا نسبت به کیفیت شواهد ارائه شده در آن، آگاه شوید.
  • سیاست تصاد منافع: یک ابزارپشتیبانی تصمیم گیری بالینی بایستی عاری از هرگونه جهت گیری طبق منافع شخصی و … باشد. یک سیاست تصاد منافع مستحکم از مشارکت کنندگان (از جمله نویسندگان و ویراستاران) می خواهد که روابط مالی خود را حداقل در دو سال گذشته با هر مطالعه، مجله یا مؤسسه بیان و شفاف نماید.

چه چیزی اپ تو دیت را نسبت به سایر ابزارهای CDS متفاوت می کند؟

اپ تو دیت با بیش از دو میلیون مشترک، شهرت خود را به عنوان ابزار CDS مبتنی بر شواهد پیشرو در جهان به دست آورده است. این منبع توسط بیش از 7400 نویسنده پزشک برجسته و ویراستار پزشک ساخته شده که شبکه گسترده ای از متخصصان این حوزه را تشکیل می دهند که اطلاعات کاربردی و تحقیقات اخیر علمی منتشر شده را به محتوای اصلی، واضح و کاربردی برای پزشکان در اپلیکیشن خود قرار میدهد.

قبل از اینکه هر یک محتوا در اپ و سایت uptodate منتشر شود، حداقل از سه لایه بازبینی توسط ویراستاران پزشک متخصص در این امر و داوران همتا بررسی مجدد شده و از نظر غرض و وابستگی های نویسندگان در هر موضوع مورد بررسی قرار می گیرد.

هریک از تخصص های پزشکی موجود در اپ تو دیت توسط گروهی از نویسندگان پزشک با همان تخصص نوشته شده و سه نویسنده ارشد و سه داور پزشک مطالب نوشته شده در uptodate را از جنبه صحت اطلاعات و بیطرفانه بودن آن بررسی و سپس منتشر می کنند. این رویه بررسی در آپدیت هر اطلاعات آپتودیت نیز اعمال شده تا از صحت اطلاعات و بیطرفانه آن، اطمینان خاطر حاصل شود.

با این سطح بررسی دقیق و جزییات در نظر گرفته شده در تولید محتوای تمامی اکانت های uptodate، کاربران می توانند با اطمینان خاطر پاسخ های مبتنی بر شواهد را برای سوالات بالینی خود بیابند و در نهایت مراقبت از بیمار را بهبود بخشند.همانطور که پزشکی به سرعت به تکامل خود ادامه می دهد، داشتن پشتیبانی تصمیم گیری در زمان واقعی و در مرحله مراقبت می تواند تفاوت را ایجاد کند.

پایگاه داده  و ژورنالهای مختلفی در زمینه فراهم آوردن اطلاعات پرشکی فعالیت دارند، اما در میان آنها اکانت آپ تو دیت تواسته سرآمد آنها باشد. با توجه به میزان جدیدبودن محتوا در میان سایر دیتابیس، آپتودیت توانسته مطالب جدیدتری را از منابع معتبرپزشکی جمع آوری و در زمان مناسب در اختیار کاربران خود قرار دهد تا جزء پر مخاطب ترین اکانت بالینی باشد.

بیشتر بخوانیم:

دسته‌بندی: دیجیتال