آخرین بروز رسانی: 18ام آذر, 1402

علل محبوبیت Uptodate

محبوبیت uptodate: پیشگام در تغییرات بالینی جهان

در میان پایگاه داده های پزشکی که به بررسی آخرین تغییرات بالینی می پردازند، محبوبیت Uptodate با وجود دیتابیس های مختلف، همچنان ادامه دارد.یکی از علت محبوبیت آن، قرار دادن آخرین اطلاعات پزشکی با توجه به شرایط جهان است.

در سال 2021 با توجه به پاندمی بیماری کرونا و تغییرات بوجود آمده در اطلاعات بالینی ، نیاز به دسترسی به اطلاعات بروز پزشکی درجهان پیش تر از پیش احساس می شد. آپتودیت توانست در هنگام شیوع بیماری کرونا به سرعت اطلاعات لازم را برای کاربران خود فراهم کند و آخرین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

با توجه به اینکه منابع مختلف پزشکی و درمانی و رفرنس های تخصصی فراوانی وجود دارد که این اطلاعات را در اختیار کادر درمان و پزشکان قرار داده،اما با توجه به نظرسنجی های انجام شده در سایت های تحقیقاتی پزشکی جهان نشان می دهد که uptodate دارای بیشترین میزان محبوبیت در جامعه پزشکی است.

محبوبیت Uptodate در ارائه شواهد بالینی

طبق تحقیقات منتشر شده در سایت BMJ شواهد پزشکی مبتنی بر مدارک صریح و خردمندانه از بهترین راهکارهای موجود در تصمیم‌گیری درباره مراقبت از بیماران است. عمل پزشکی مبتنی بر شواهد به معنی ادغام تخصص بالینی فردی با بهترین شواهد بالینی مبتی شواهد موجود از تحقیقات سیستماتیک است.

تحقیق اول : تاثیر مثبت Uptodate بر عملکرد کادر درمان و بیمارستان

یکی از این مطالعات تحقیقات درسال 2011  توسط journal of hospital medicine در دانشگاه هارواد صورت گرفته که تاثیر موثر آپتودیت برروی عملکرد بیمارستان ها را نشان میدهد . طبق این مجله پزشکی نتایج زیر در استفاده از آپتودیت توسط کادر درمان مشاهده شده است . قسمتی از این نتایج بشرح ذیل میباشد.

RESULTS

We found that patients admitted to hospitals using UpToDate had shorter lengths of stay than patients admitted to non‐UpToDate hospitals overall (5.6 days vs 5.7 days; P < 0.001) and among 6 prespecified conditions (range, −0.1 to −0.3 days; P < 0.001 for each). Further, patients admitted to UpToDate hospitals had lower risk‐adjusted mortality rate for 3 of the 6 conditions (range, −0.1% to −0.6% mortality reduction; P < 0.05). Finally, hospitals with UpToDate had better quality performance for every condition on the Hospital Quality Alliance metrics. In subgroup analyses, we found that it was the smaller hospitals and the non‐teaching hospitals where the benefits of the UpToDate seemed most pronounced, compared to the larger, teaching institutions where the benefits of UpToDate seemed small or nonexistent

CONCLUSIONS

We found a very small but consistent association between use of UpToDate and reduced length of stay, lower risk‐adjusted mortality rates, and better quality performance, at least in the smaller, non‐teaching institutions. These findings may suggest that computerized tools such as UpToDate could be helpful in improving care. Journal of Hospital Medicine 2012. © 2011 Society of Hospital Medicine.

برای مطالعه بیشتر درباره تاثیر uptodate بر عملکرد بیمارستان ها ، میتوانید به منبع اصلی مقاله journal of hospital medicine  به این آدرس مراجعه فرمایید.

تحقیق دوم : بررسی میزان صحت و سرعت پاسخگویی به سوالات

همچنین طبق تحقیقات دیگری درباره سرعت پاسخگویی ، دقت و صحت و سرعت پاسخ در بین رفرنسهای  Google, Ovid, PubMed, and UpToDate انجام شد. بررسی انجام شده نشان دهنده این است که گوگل اولین منبع برای جستجوی پزشکان است. کاربرانی که از گوگل و آپتودیت برای پاسخ به سوالات بالینی خود استفاده میکنند به نسبت منابع Ovid, PubMed سریعتر به جواب دست می یابند.

پاسخ سوالات در uptodate از صحت بیشتری به نسبت سایر رفرنسها برخوردار بود. بنابراین کاربران تمایل بیشتری به استفاده از گوگل و آپتودیت به نسبت سایر منابع مانند Ovid, PubMed داشتند.

بهبود نتایج درمان

مهمترین دلیل محبوبیت Uptodate این است که تنها منبع بالینی مبتی برشواهد که استفاده از آن ، با بهبود نتایج درمان و ….. همراه بوده است . بیش از 100 مطالعه تحقیقاتی صورت گرفته که نشان دهنده بهبود درمان بیمار و همچنین بهبود عملکرد موثر بیمارستان ها با توجه به کاهش مدت بستری بیمار و همچنین کاهش مرگ و میر بوده است.

حدود 100 مطالعه تحقیقاتی صورت گرفته نشان دهنده بهبود بیمار پزشکانی ست که از این پایگاه داده استفاده کردند. پزشکان در سراسر جهان از آن برای پاسخ به سوالات مبهم ،استفاده می کنند . حین مواجه پزشک به سوالی چالش برانگیز یا نیازمند تایید پاسخ از آپتودیت به عنوان منبعی قابل اعتماد که آخرین و جدیدترین اطلاعات پزشکی جهان را داراست، استفاده میکند.

در 25 سال اخیر این شرکت تمامی تلاش خود را برای فراهم کردن جدیدترین اطلاعات بالینی ، بهترین پیشنهاد درمانی با استفاده از بهترین تکنولوژی برای دسترسی سریعتر کاربران به پاسخ سریع ، کرده است.

آنها بر این امر که پزشکان بتوانند بهترین درمان را به بیمارن خود ارائه دهند، متعهد بودند. با داشتن اطلاعات در 25 تخصص پزشکی ، آپتودیت اطمینان ، شفافیت در تصمیم گیری درمان بیماران را برای پزشکان فراهم کرده است.

مطالب موجود در آپتودیت مبتنی برشواهد بوده تا پزشکان با استفاده از آن ، بهترین تصمیم بالینی براساس بهترین شواهد موجود در جهان با مهارت بالا بگیرند . همچنین برای پزشکان باتجربه، نیز دسترسی به آپتودیت میتواند آنها را از آخرین اطلاعات پزشکی جهانی مطلع و آنها را به روز نگه دارد.

ویراستاران و نویسندگان آپتودیت با استفاده از شواهد بالینی پزشکی موجود و همچنین استفاده از بهترین تجارب درمان ، باعث ارائه بهترین خدمات درمانی به بیماران شما و بالاترین استانداردهای موجود برای یک تحقیق پزشکی را فراهم میکند. آنها برای ارائه هر آپدیت برای آن ، با استفاده از ادبیات پزشکی و با در نظر گرفتن کیفیت مطالب و ترتیب زمانی ، مطالب جدید را به آپتودیت اضافه میکنند.

ارائه به روزترین مطالب بالینی

از سایر قابلیت های مهم آن که موجب محبوبیت uptodate شده ، قابلیت بروز رسانی مطالب عمومی و تخصصی آن است. بروزرسانی سه ماهه مطالب در آپتودیت در سه سال اخیر به بروزرسانی مطالب به هر یکماه یکبار کاهش پیدا کرد و با توجه به بیماری کرونا در سال 2020، با توجه به نیاز پزشکان و کاربران و تغییرات اطلاعات بالینی در این موضوع ،بروزرسانی و آپدیت مطالب گاها به کمتر از یکماه می رسد. آپتودیت بروزترین و موثرترین روش درمانی و پیشگیری از این بیماری را به صورت تخصصی و طبق شواهد بالینی در جهان در اختیار کاربران خود قرار داده است.

بخش اختصاصی برای شرایط بحرانی بیماری کرونا برای دریافت جدیدترین اطلاعات

با توجه به اهمیت دریافت اطلاعات توسط پزشکان در زمینه بیماری کرونا و علائم های جدید و جهش های مختلف این بیماری با علائم های مختلف در بیمارستان، برای این موضوع اختصاص داده شده است. این بخش در پایگاه داده به تشخیص،درمان و اطلاعات اولیه بیماری و سایر نکات مهم تخصصی در آن می پردازد. همچنین اطلاعات مربوط به واکسن های موثر در سراسر جهان نیز آورده شده است . این قسمت بطور اختصاصی دارای uptodate Pathways در اکانت رسمی است.

این قسمت دارای اطلاعات و راهکارهای اثربخشی بالینی بیماری COVID19 بوده که براساس آخرین شواهد به روزرسانی شده و پزشکان میتوانند با استفاده از این قسمت به آخرین اطلاعات و آپدیت های مربوط به به روزترین اطلاعات موجود در جهان دسترسی داشته باشند. این بخش شامل اطلاعات مفید درباره بیماری covid19 شامل موضوعات پزشکی ، الگوریتم و اطلاعات بیمار و لینک های راهنمای جوامع برای این بیماری است:

 • موضوعات بالینی COVID19 در uptodate
 • اطلاعات دارویی در لکسی کامپ
 • محتوای COVID19 به عنوان یک سرویس (CaaS)
 • اطلاعات و منابع بیمار

قابلیت انتشار مطالب و گرافیک

قابلیت بعدی در انتشار مطالب و همچنین گرافیک ها و تصاویر موجود در آپتودیت است . با قابلیت انتشار میتوانید مطالب و تصاویر موجود در آن را از طریق گزینه Export to PowerPoint برای ایجاد پاورپوینت حرفه ای خروجی گرفت و از آنها برای ارائه حرفه ای و راحت برای کاربر استفاده کرد.

کاربر میتواند با دسترسی به 2700 گرافیک کامل  و مطلب از آنها پرینت گرفته یا برای سایر همکاران یا دوستان خود ایمیل کند و همچنین برای ایجاد ارائه ، مطالب و تصاویر را بصورت مستقیم در Microsoft PowerPoint خروجی بگیرد. البته دسترسی به uptodate و این قابلیت ها فقط با ذکر نام منبع آپتودیت امکانپذیر میباشد. علاوه بر این پزشکان که میتوانند از طریق قسمت Beyond the Basics برای بیماران خود ایمیل یا از طریق شبکه های اجتماعی ارسال نمایند.

این قابلیت تنها در نوع اکانت رسمی آپتودیت وجود دارد.

بنابراین از مزایای انتشار اطلاعات در آپتودیت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش اطلاعات بیمار : این قابلیت باعث افزایش اطلاعات بالینی در بیمار شده و بنابراین بیمار با داشتن اطلاعات مشابه پزشک خود ، در گرفتن بهترین تصمیم درمانی با پزشک خود مشارکت میکنند. حدود 1500 مقاله وجود که میتواند با بیمار خود مطالعه ، ایمیل یا انتشار دهید.

افزایش کیفیت آموزش در دانشجویان از طریق اطلاعات بصری: استفاده از اطلاعات چندگانه مانند متن ، تصاویر ، گرافیک ها بسیار مهم بوده که در آپتودیت این اطلاعات آورده شده است . استفاده از تصاویر برای فهم بهتر مطالب برای دانشجویان بسیار راحتر از کتب متنی میباشد و موجب افزایش بیشتر یادگیری و درک بهتر مباحث میگردد.

افزایش کیفیت در عملکرد برای ارائه تحقیقات پزشکی : وجود گرافیک و تصاویر ها در آپتودیت در کنار مطالب و همچنین قابلیت خروجی گرفتن در نرم افزار Microsoft PowerPoint با یک کلیک موجب راحتی و افزایش عملکرد در ارائه و تحقیقات میباشد. این قابلیت در سایت رسمی آپتودیت و با لاگین شدن با یوزر و پسورد uptodate امکانپذیر است.

لینک به منبع کامل

در اکانت رسمی، کاربران میتوانند به مقاله اصلی تحقیق اورده شده در آپتودیت لینک شده و مقاله کامل و اصلی آن را مطالعه کنند. از مزایای آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رجوع کاربر به مقاله اصلی و کامل آن
 • فراهم کردن مطالب بیشتر برای درک بهتر کاربر در آن مبحث
 • افزایش استفاده و مطالعه مجلات
 • تشویق و ترغیب پزشکان ، رزیدنت و کاربران به مطالعه ادبیات اصلی پزشکی

از جمله منابع و مرجع های اصلی میتوان به pubmed linkout و Ovid Full Text Links و سایر مرجع ها ExLibris (SFX), TDNet, EBSCO (LinkSource) and Serials Solution (Article Linker) اشاره کرد.

قابلیت جستجو به 16 زبان دنیا

از سایر ویژگی های اکانت رسمی میتوان به قابلیت سرچ به 16 زبان مختلف اشاره کرد. کاربر با توجه به نیاز خود میتواند، زبان های اسپانیایی ، فرانسه ، انگلیسی و … را انتخاب تا تغییر زبان جستجو را به همان زبان انجام دهد. همچنین کاربر با دانستن چندین کلمه و تایپ آن میتواند از قابلیت حدس کلمه در آپتودیت استفاده کند.

قابلیت جستجوی صوتی در کنار جستجوی متنی

برای راحتی و افزایش سرعت استفاده، قابلیت جستجو از طریق ویس در اپ رسمی اضافه شده است. برای انجام اینکار نیاز است که میکرون انتهای صفحه را فشار و عبارت یا کلمه مورد نظر خود را بیان کنید ، جستجو صوتی از 16 زبان موجود پشتیبانی می کند . قابلیت جستجو به نسبت قبل ، برای رابط کاربری بیشتر بهبود پیدا کرده و این بهبود را میتواند در موارد پنل دسترسی سریع که پیش نمایشی از اولین جستجوها مانند اطلاعات دارویی و practice changing update را به کاربر نمایش میدهد. در اکانت رسمی ادونس ، پیش نمایشی از تفسیر آزمایش و آپتودیت پثوی نمایش داده می شود. وجود لینک ها در متن ها که به تصاویر و جداول مرتبط برای افزایش اطلاعات کاربر لینک میشود. قابلیت تنظیم نمایش جستجو بیشتر عبارات مرتبط که در قسمت تنظیمات رسمی وجود دارد .

وجود بوک مارک ها برای مشاهده مباحث مهم

علاوه بر موارد فوق جهت رابط کاربری بهتر، بخش بوک مارک،تاریخچه و مطالب بیشتر مطالعه شده در اکانت رسمی آپتودیت وجود دارد . براساس میزان جستجو کاربر برای راحتی و سرعت جستجو بیشتر در هر اکانت شخصی برای کاربر نمایش داده می شود .

وجود کتابخانه گرافیک و تصاویر برای درک بهتر کاربر

آپتودیت شامل 3600 کتابخانه تصویری شامل عکس ، فیلم ، جدوال ، گرافیک ها و الگوریتم ها میباشد و قابلیت جستجو در میان این کتابخانه برای افزایش سرعت جستجو و راحتی کاربر فراهم شده است ، هرچند در هر مبحث گرافیک و تصاویر مرتبط به آن لینک شده است.  قابلیت جستجو برای راحتی کاربر ارتقا پیدا کرده و به کاربر این امکان را می دهد تا با سرعت بیشتری جستجو و پاسخ سوالات بالینی خود را پیدا کند.

کاربر بدون نیاز به استفاده از موتور جستجوی دیگری مانند گوگل و … براحتی میتواند در میان کتابخانه بزرگ و با دقت بالا تصاویر و گرافیک ها جستجو و داخل آپتودیت از آن استفاده نماید. وجود هزاران تصاویر و گرافیک های با جزییات کامل همراه مطالب مبتی برشواهد ، آپتودیت را تبدیل به یک منبع قوی و کاربردی برای کمک به تشخیص و درمان بیماران شده است.

برای جستجو تنها کافیست که عبارت موردنظر را قسمت جستجو وارد کرده و سپس جستجو را بزنید . سپس قسمت گرافیک را از منو انتخاب کنید. نتایج به صورت تصاویر کوچک و بند انگشتی برای جستجو و چک سریع آن نمایش داده شده و با کلیک برروی تصویر مورد نظر ، تصویر بزرگتر برای کاربر نمایش داده میشود.

نحوه دسترسی به گرافیک از طریق ارجاع به گرافیک

در نوع چیدمان لایت باکس ، گرافیک ها در آپتودیت تحت عنوان قرارگرفته در مبحث است . برای اینکار موضوع مورد نظر انتخاب و بعد از باز شدن متون مرتبط در آن لینک به تصاویر و نمودار ها شده است . بنابراین میتوانید برای دسترسی به تصاویر از دو روش سرچ کلمه و استفاده از لینک های مرتبط به عکس استفاده کرده یا بعد از سرچ کلمه برروی گزینه ( مشاهده همه ) استفاده تا تصاویر همراه متون به صورت بند انگشتی نمایش داده شود .

در حالت تمام نمایش تصاویر ، قابلیت جستجوی گرافیک چندین گزینه برای انتشار تصاویر در اختیار کاربر قرار میدهد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قابلیت باز شدن تصویر در اسلاید از طریق انتخاب گزینه خروجی در پاور پوینت
 • قابلیت خروجی از تصاویر با انتخاب گزینه پرینت تصویر
 • قابلیت ارسال گرافیک به ایمیل شخصی با انتخاب گزینه انتشار

در نتیجه، محبوبیت Uptodate ناشی از ترکیبی از عواملی است که این منبع را به یکی از منابع برجسته و مورد اعتماد برای حرفه‌های پزشکی تبدیل کرده است.

با ارائه اطلاعات به‌روز و معتبر بالینی همراه با محتوای دقیق و متخصصانه، قابلیت جستجوی پیشرفته و رابط کاربری ساده، این پایگاه داده تواسنته نیازهای اطلاعاتی پزشکان را برآورده و در تصمیم‌گیری‌ های درمانی آنان را همراهی کند. به عنوان یک ابزار قدرتمند، Uptodate به پزشکان امکان می‌دهد تا بهترین و جدیدترین دستاوردهای علمی را در اختیار داشته باشند و در نتیجه، کیفیت مراقبت های سلامت و تصمیم‌گیری‌های درمانی را بهبود یابد.

دسته‌بندی: اکانت UpToDate