آخرین بروز رسانی: 27ام اردیبهشت, 1402

معرفی نرم افزار پزشکی UpToDate و علل محبوبیت آن

نرم افزار پزشکی Uptodate (آپ تو دیت اصلی) یک نرم افزاربالینی مبتی بر شواهد پزشکی است که در سال 1992 توسط دکتر بورتن رز طراحی شد. در اکانت آپ تو دیت که هر روز بر میزان محبوبیت آن افزوده می شود اطلاعات جامع ای در زمینه تشخیص و درمان بیماران ارائه می شود  و پزشک بر اساس مدارک و شواهد موجود در می تواند بهترین تصمیم را بگیرد. از اکانت Uptodate آفلاین میتوان در همه جا در مطب یا محل بستری شدن بیمار اعم از منزل یا بیمارستان استفاده کرد.

بیش از 100 تحقیق دانشگاهی موید این ادعا هستند  که مراکزی که از نرم افزار آپ تو دیت استفاده میکنند خدمات درمانی  با کیفیت تری را به بیماران خود ارائه میدهند. به همین دلیل است که افراد حرفه ای حوزه سلامت در سرتاسر دنیا نسبت به خرید اکانت آپ تو دیت اقدام می کنند. در ادامه دلایل خرید اکانت uptodate (آپ تو دیت) و مزایای آن را شرح خواهیم داد. با مدیکال آپتودیت همراه باشید:

نرم افزار پزشکی Uptodate آپ تو دیت و مزایای آن به قرار زیر می باشند

  • اطلاعات موجود در پایگاه داده آپ تو دیت بر اساس شواهد قابل حصول و مهمتر از همه بر اساس بروزترین شواهد صورت میگیرند

این شواهد بروزترین شواهد و مدارکی هستند که در نقطه بالینی از طریق منابع معتبر ذیصلاح از بیمار تهیه شده اند. حتی زمانی که شما جزو بهترین پزشکان حوزه خود هستید نیاز به جدید ترین اطلاعات بالینی در حوزه سلامت و پیشنهادات درمانی بیمار در جهت درمان بهتر بیمار خود را دارید. نویسندگان و ویراستاران پزشک آپتودیت همچنین بهترین تحلیل های درجه بندی شده خود را براساس شواهد بالینی بدست آمده برای تصمیم گیری صحیح تر به پزشکان ارائه میدهند. تمامی این تحلیل ها بر اساس یک روش سیستماتیک و شفاف برای تشخیص ، ارائه نظرات و تحلیهای درمانی برای سوالات موجود در همین حوزه ارائه میشوند.

برای اینکه اطلاعات موجود در پایگاه داده آپتودیت بروز باشند، اعضای هیات تحرریه به بررسی روزانه تمامی ژورنال های معتبر پزشکی ، نظرات متخصصین مربوطه طبق شواهد پزشکی در بروزترین مقالات و همچنین بر اساس رتبه بندی منشا مقالات دسته بندی مدلاین و سایر منابع مربوطه می پردازند.

در سطح بالاتری نسبت به دسته بندی سلسه مراتب شهود اطلاعات، اطلاعات فرعی که توسط متخصیصن دیگر  بر اساس بهترین روشهای درمانگاهی مورد آزمایش قرار گرفته دسته بندی میشوند. هر چه مدارک و شواهد بالینی بیمار بصورت خلاصه تر به این نرم افزار وارد شود، تشخیصهای قویتر و مستند تر ارائه میگردند.

  • تمرکز نرم افزار پزشکی Uptodate آپ تو دیت بر روی دریافت دقیق ترین و صحیح ترین تشخیص است

برای بیماران، تک تک تصمیم های پزشک زندگی ساز و حیاتی هستند. تشخیص و درمان بیمار توسط پزشک تمامی بر اساس دستاآوردها، شواهد و مطالعات شخصی او تا زمان فارغ التحصیلی است. تمامی اطلاعات دریافتی یک پزشک بر تصمیم گیریهای حرفه ای او تاثیر بسزایی دارند. به همین دلیل همه پزشکان به یک پایگاه داده شهودی قوی بنام آپ تو دیت نیاز دارند تا بتوانند بهترین تشخیص خود را ارائه کرده و درمان مناسب را برای بیمار تجویز نمایند.

در نرم افزار آپ تو دیت بیش از 7000 متخصص در شاخه های مختلف پزشکی حضور دارند که بهترین تشخیصهای خود را بر اساس بروزترین مطالعات و شواهد بالینی در اختیار پزشک قرار میدهند.

شفافیت، سختگیری و استقلال در تصمیم گیری ها در مرکز عملکرد اکانت آپ تو دیت قرار دارد. در پایین هر تصمیم ارائه شده در نرم افزار، لیست ویرستاران و نگارندگان مربوطه نیز وجود دارد تا پزشک با بررسی  صلاحیت هر کدام نسبت به اخذ تصمیم پیشنهاد شده اقدام بهینه نماید.

داوران پایگاه داده اکانت uptodate بصورت سیستماتیک مسائل و عیوب مربوط به کار را مشخص، بازنگری و تجزیه تحلیل می نمایند. برای بررسی محتوا نگارش شده، ابتدا اطلاعات کوچک و تغییرات جزیی در سیستم ثبت می شوند. ملاحظات حضوری بصورت هر چه خلاصه تر در  همین فرآیند ثبت می گردد.  تیم متخصصین داوری نرم افزار uptodate آپ تودیت علاوه بر طی کردن دوره های تخصصی ویراستاری ، خود پزشک متخصص در همان زمینه نگارش شده، هستند .

آنها بر یکپارچگی و صحت تمامی فرآیندها نظارت و کار نویسندگان پزشکی که تحلیلها را نگارش کرده، نظارت میکنند.

برای داروهایی که تاییدیه آنها مشخص نیست و بدون برچسب هستند نرم افزار آپ تو دیت بر اساس منحنی های استفاده بهینه که توسط پزشکان مختلف در سراسر آمریکا تهیه شده اند اقدام مینمایند.

نرم افزار پزشکی Uptodate و بخش اطلاعات تخصصی دارویی

اطلاعات دارویی آپ تو دیت با همکاری شرکت لکسی کامپ (مرجع دارویی جهان) نگارش شده است. این بخش شامل تمامی دارو های مورد تایید FDA و دارو های بدون برچسب است. برای داروهایی که تاییدیه آنها مشخص نیست و بدون برچسب هستند نرم افزار پزشکی Uptodate آپ تو دیت بر اساس منحنی های استفاده بهینه که توسط پزشکان مختلف در سراسر آمریکا تهیه شده اند اقدام مینمایند.

پزشکان بصورت پیگیر و دائم تشویق می شوند که از اطلاعات مربوط به داروهای بدون برچسب که همان داروهایی هستند که بتازگی وارد بازار شده اند با رعایت شرایط استفاده نمایند . آنها باید بصورت مستمر از دوز مطلوب دارو، دوز مسموم کنننده و دوز مناسب درمان براساس دسته بندی بزرگسالان، سالمندان و… با خبر گردند تا از تاثیر منفی بر بیماران یا تداخلات میان داروها جلوگیری شود.

توصیه های درجه بندی شده

یشنهادات درمانی آپتودیت در که به آن گرید می گویند برای پزشکان تصمیمات درست بهینه شده و شفاف را بصورت مستمر و ملموس ارائه می نمایند. در جامعه پزشکی آمریکا گرید بعنوان یک بخش رتبه بندی ملموس، قابل اعتماد و دارای استانداردهای طلایی شناخته می شود. در هر قسمت نرم افزار پزشکی Uptodate آپ تو دیت بخش گرید در رتبه بندی بروز تشخیص ها و همینطور رتبه بندی علایم تشخیص داده شده به ترتیبی که برای تصمیم گیری پزشک موثر باشد، لحاظ می گردند.

بازخورد متقابل کاربران پزشک در اکانت آپتودیت موجب بخش تشخیص بیماری ها را بگونه ای حیرت انگیز تحت تاثیر قرار داده است. تا جایی که تمامی نظرات و پیشنهادات اعلامی کاربران متخصص، توسط نویسندگان در بخش های مختلف آن لحاظ می شود.

بازخورد متقابل کاربران پزشک در آپتودیت موجب بخش تشخیص بیماری ها را بگونه ای حیرت انگیز تحت تاثیر قرار داده است. تا جایی که تمامی نظرات و پیشنهادات اعلامی کاربران متخصص، توسط نویسندگان در بخش های مختلف آن لحاظ می شود.

نرم افزار پزشکی Uptodate آپ تو دیت بگونه ای برنامه ریزی شده، بازخورد کاربران خود را دریافت می کند. در حقیقت بازخورد استفاده کنندگان نرم افزار بخش پایانی و مهم اطلاعات پیشنهادی اکانت آپ تو دیت است. این امر موجب شده تا تمامی استفاده کنندگان آپ تو دیت تشویق می شوند تا در انتها دکمه پایانی سمت راست را که مربوط به بازخورد میباشد فشار داده نتیجه استفاده از نرم افزار و تصمیم های پیشنهادی را ثبت کنند. این امر بتدریج باعث افزایش بهبود کیفیت پیشنهادات در نرم افزار uptodate آپ تو دیت می شود.

  • تاثیر نرم افزار پزشکی Uptodate آپ تو دیت بر سلامت بیماران ثابت شده است

بر اساس تحقیقات وسیع انجام شده مشخص شده است که بیماران در زمانیکه پرستاران و پزشکان آنها از نرم افزار آپ تو دیت استفاده میکنند از مراقبت باکیفیت تری بهرمند می شوند. بیشتر از 100 تحقیق دانشگاهی اثبات میکنند که استفاده وسیع از نرم افزار آپ تو دیت باعث ارتقای کیفیت درمان بیماران شده است. نکته حائز توجه آن است که این امر نه تنها باعث افزایش رضایت بیمارن گردیده، بلکه رضایتمندی شغلی پزشکانی را هم که ازاین نرم افزار استفاده میکنند افزایش داده و باعث افزایش بازگشت سرمایه در بیمارستان ها نیز می شوند. این فرآیند از طریق تاثیر بر سه مولفه، کاهش خطاهای پزشکی، افزایش تصمیمات درست و بهنگام و افزایش کیفیت درمان حاصل شده است.

تحقیقات در دانشگاه ملی سنگاپور نشان میدهد که نرم افزار آپ تودیت باعث شده که میزان تصمیم گیری های درست پزشکان تا 37 درصد افزایش یابد. همچنین تحقیقات در بیمارستان توکیو در ژاپن حاکی از آن است که اشتباهات پزشکی تا 2 درصد حین استفاده آپتودیت کاهش پیدا کرده است.

تحقیقات دانشگاه هاروارد بر روی بیش از 1000 بیمارستان نیز اثبات می کند که بهرمندی پزشکان از نرم افزار آپ تو دیت باعث ارتقای بسیار در سطح کیفیت خدمات و درمان بیماران شده است تا جایی که در سطح بیمارستانهای تحت تحقیق بیش از 372000 ساعت در سال صرفه جویی در خدمات پزشکی با کاهش مدت زمان بستری بیمار صورت گرفته است.

هدف از طراحی نرم افزار آپ تو دیت آن است که هر بیماری در هر گوشه ای از دنیا از بهترین خدمات پزشکی بهرمند گردد. این امر درست بمانند آنست که بیمار بدون توجه به موقعیت جغرافیانی ،بهترین خدمات درمانی را در دنیا دریافت کند. این امر باعث شده که نرم افزار پزشکی Uptodate در بهترین موسسات خدمات درمانی از جمله مرکز بریگهام، بیمارستان زنان آمریکا ، همینطور بیمارستان دانشگاه هاروارد و بسیاری دیگر از موسسات سطح بالای آمریکا استفاده شود.

منبع : https://uptodate.com/

دسته‌بندی: اکانت UpToDate