آخرین بروز رسانی: 17ام تیر, 1402

بخش اطلاعات بیمار در پایگاه داده آپتودیت

بخش اطلاعات بیمار آپتودیت

بخش اطلاعات بیمار آپتودیت دسترسی بیماران را به اطلاعات ارزشمند پزشکی که یکی از دغدغه های بیماران است، فراهم می کند. این بخش به صورت اختصاصی حاوی اطلاعات ساده پزشکی برای درک وضعیت بالینی توسط بیمار بوده که موجب آگاهی و مشارکت وی در انتخاب بهترین درمان و در نهایت افزایش بهره وری و درمان موثر خواهد بود.

بخش اطلاعات بیمار آپتودیت رایج‌ترین شرایط و روش‌های پزشکی را پوشش داده و اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که به کمک آن میتوان به سؤالات پزشکی اساسی بیمار پاسخ و به آنان در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند. این قسمت به صورت جداگانه در دسترس کاربر قرار خواهد گرفت و بخش های از آن بطور رایگان از طریق سایت آن در اختیار بیماران قرار می گیرد .

بخش اطلاعات بیمار آپتودیت شامل چه اطلاعاتی ست؟

پایگاه داده UpToDate نزدیک به 1500 موضوع آموزش بیمار را در مورد رایج ترین شرایط و روش های پزشکی ارائه می دهد. این موضوعات همان اطلاعات موجود در مطالب ارائه شده برای پزشکان را در بر می گیرد. به این ترتیب، آنها اطلاعاتی را به خوانندگان می دهند که برای مشارکت فعال در تصمیم گیری های مربوط به مراقبت از خود نیاز دارند.

هدف ایجاد بخش اطلاعات بیمار آپتودیت

برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و پزشکان، هدف اطلاعات بیمار در آن، ارائه مواد آموزشی به بیمار است که به راحتی قابل دسترسی و استفاده برای بیماران در محل مراقبت باشد و امکان تصمیم گیری مشترک پزشکی را فراهم کند.

بنابراین برای بیماران ارائه اطلاعاتی است که بتواند به سوالات پزشکی پاسخ دهد و به بیمار کمک کند تا با مشارکت خانواده و تیم مراقبت های بهداشتی و پزشک خود، تصمیمات پزشکی آگاهانه بگیرد.

موضوعات پوششی اطلاعات بیمار

بیماران نیازهای اطلاعاتی متفاوتی دارند. برخی فقط یک مرور مختصر می خواهند، در حالی که برخی دیگر اطلاعات عمیق تری می خواهند. با تهیه آپتودیت در دو بخش The Basics و Beyond the Basics نیازهای اطلاعاتی مختلف بیماران را برآورده می کند.

 • The Basics :

بخش پایه اطلاعات بیمار

این مباحث در پایگاه داده شامل 1 تا 3 صفحه هستند که به زبان ساده نوشته شده اند. این بخش به چهار یا پنج سوال مهم که ممکن است یک فرد در مورد یک مشکل پزشکی داشته باشد پاسخ می دهند. موضوعات The Basics مناسب برای خوانندگانی که می خواهند یک مرور کلی داشته باشند ، ایجاد شده است.

 • Beyond the Basics :

بخش پیشرفته اطلاعات بیمار

این موضوعات شامل 5 تا 10 صفحه هستند و جزئیات بیشتری دارند. موضوعات Beyond the Basics برای خوانندگانی که اطلاعات زیادی در مورد بیماری خود می خواهند و با برخی اصطلاحات پزشکی فنی راحت هستند.

موضوعات آموزش بیمار اطلاعات زیر را نیز ارائه می دهد:

 • تصاویر، گرافیک ها و نمودارهای تمام رنگی برای کمک به خواننده در درک مفاهیم دشوار پزشکی
 • ارجاع گسترده، با پیوند و لینک به چکیده موضوع اصلی
 • پیوندهایی به سایر موضوعات مرتبط و عبارات جستجوی مرتبط در پایگاه داده

وضعیت به روزرسانی اطلاعات

مانند مطالب پایگاه داده در سطح پزشک، موضوعات آموزش بیمار نیز به طور مداوم به روز می شوند تا منعکس کننده ادبیات پزشکی اخیر باشند. تمام موضوعات آموزش بیمار توسط نویسندگان حرفه ای پزشکی با مدارک پیشرفته نوشته شده و سپس توسط ویراستاران پزشک ویرایش می شود. این مطالب همچنین توسط یک نویسنده پزشک خارجی و ویرایشگر بخش بررسی می شوند. بنابراین، اطلاعات بخش آموزش بیمار آپتودیت به موقع، مرتبط و مبتنی بر شواهد است.

نحوه دسترسی به اطلاعات بیمار آپتودیت

با تهیه اشتراک، بیماران و پزشکان می توانند به موضوعات آموزش بیمار به روش های زیر دسترسی داشته باشند:

هنگام مشاهده نتایج جستجو در آپتودیت در وب، در ناوبری سمت چپ، روی بیمار کلیک کنید تا موضوعات آموزش بیمار در بالای لیست نتایج جستجوی شما اولویت بندی شوند.

روی آموزش بیمار در نوار ابزار کلیک کنید، سپس روی دسته پزشکی مورد علاقه کلیک کنید.
توجه: برای برنامه دسکتاپ، گزینه آموزش بیمار باید طوری پیکربندی شود که در نوار ابزار نمایش داده شود یا ممکن است آن را در منوی کشویی پیدا کنید.

هنگام مشاهده یک موضوع، روی بیمار در قسمت ابزار در بالا سمت راست کلیک کنید تا مستقیماً به بخش آموزش بیمار بروید، جایی که پیوندهایی به موضوعات مرتبط با آموزش بیمار را خواهید یافت.
توجه: ابزار بیمار فقط در موضوعاتی در سطح حرفه ای موجود است که اطلاعات مربوط به آموزش بیمار برای آنها وجود دارد.

در اپلیکیشن موبایلی قسمت UpToDate Mobile Apps، تب Patient در بالای لیست نتایج جستجو موجود است.

مقالات بیمار به صورت رایگان برای عموم در دسترس است.

همه موضوعات را می توان چاپ یا ایمیل کرد.

علت انتخاب پایگاه داده آپتودیت برای بیمار

پایگاه داده UpToDate حاوی مقالاتی بی‌طرفانه که توسط متخصصین این حوزه نوشته و توسط ویراستاران دیگر بررسی شده ، را ارائه می‌دهند. این اطلاعات در جهت توانمندسازی بیماران برای اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه پزشکی و مشارکت در درمان با پزشک خود طراحی شده‌است.

این پایگاه داده منبع قابل اعتماد صدها پزشک در سراسر جهان و اکثر مراکز پزشکی دانشگاهی در ایالات متحده است. همچنین توسط انجمن های پزشکی پیشرو در ایالات متحده تایید شده است. تعداد بالای کاربران پزشک در آن نشان دهنده کیفیت و ارزش بالای اطلاعات در آن است.

وجه تمایز اطلاعات بخش آموزش بیمار آپتودیت و سایر منابع پزشکی

 • وجود فرآیند دقیق ویراستاری و بررسی ویراستاران متخصص برای اطمینان از وضوح و مفید بودن محتوا
 • مشارکت بیش از 6500 پزشک متخصص در نگارش و ویرایش مطالب
 • فرآیند به روز رسانی مداوم اطلاعات برای کمک به اطمینان از اینکه همه محتوا نشان دهنده شیوه های فعلی بر اساس شواهد پزشکی در همین زمان است.
 • پایگاه داده آن هیچگونه تبلیغات یا حمایت مالی را نمی پذیرد، این خط مشی سبب اطمینان بیشتر کاربران است که محتوای آن از هر گونه منافع تجاری بی طرف باقی می ماند. بنابراین میتوانید با خیال راحت از آن استفاده نمایید .

مزایای وجود دو بخش اختصاصی اطلاعات بیمار

دو سطح اطلاعات، The Basics و Beyond the Basics، برای پاسخگویی به نیازهای آموزشی مختلف بیماران

بیماران را قادر می سازد:

 • درباره وضعیت پزشکی خود بیشتر بدانند
 • گزینه های مدیریت و درمان را بهتر درک کنید
 • در فرآیند تصمیم گیری پزشکی با پزشک خود شرکت کرده و فعالانه در درمان خود با آنان مشارکت کنند.
 • باعث صرفه جویی در زمان و بهبود ارتباط بیمار می شود
 • آموزش بیمار مبتنی بر شواهد و مطابق با اطلاعاتی است که پزشکان استفاده و به آن اعتماد دارند
 • هنگام استفاده از آموزش بیمار آپتودیت، ارتباطات پزشک و بیمار در یک راستا قرار می گیرند
 • به استانداردهای کمیسیون مشترک برای حمایت از توانایی بیمار برای درک و اقدام در مورد اطلاعات بهداشتی از طریق استفاده از اصول و تصاویر زبان ساده برای نشان دادن روش‌ها ویا شرایط پایبند است.
 • می تواند از تلاش های پزشکان برای برآورده کردن معیارهای استفاده معنادار در مورد آموزش بیمار حمایت کند. آموزش به روز بیمار از طریق EMR و سایر سیستم های اطلاعات بالینی قابل دسترسی است.
دسته‌بندی: اکانت UpToDate