آخرین بروز رسانی: 27ام اردیبهشت, 1402

جدیدترین آپدیت اکانت uptodate در 2 فوریه 2022

اکانت آپ تو دیت بانک اطلاعاتی در برگیرنده مطالب بازبینی شده طبق آخرین شواهد پزشکی است. این کمپانی در سال 1992 توسط دکتر Burton D. Rose با همکاری دکتر Joseph Rush با هدف ارائه مطالب پزشکی در زمینه نفرولوژی راه اندازی شد. بعد از گذشت مدتی تخصص های دیگر به بانک اطلاعاتی اکانت uptodate اضافه و تا اکنون مطالب موضوعی آن تا 25 تخصص گسترش داشته است.

آپدیت اکانت uptodate توسط ویراستاران با فواصل هر دو هفته یکبار بررسی و سه مورد از موارد جدید و مهم به موضوعات «What’s New» و «Practice Changing UpDates» اضافه می شود. مطالب آپدیت شده شامل مطالب 25 تخصص مختلف است تا به روز رسانی های مورد علاقه بالقوه را برای گروه وسیعی از پزشکان ارائه شود.

آپدیت اکانت uptodate در تاریخ 2 فوریه شامل موارد زیر بوده که در قسمت What’s New منتشر شده است :

  • بیماری مخرب سریع لگن پس از تزریق گلوکوکورتیکوئید داخل مفصلی
  • بررسی آگونیست گیرنده GIP دوگانه و GLP-1 برای دیابت نوع 2
  • انتخاب آپیکسابان یا ریواروکسابان برای ترومبوآمبولی وریدی

که در ادامه به توضیح بخش های از بروزرسانی مطلب می پردازیم :

بیماری مخرب سریع لگن پس از تزریق گلوکوکورتیکوئید داخل مفصلی

این بخش از آپدیت اکانت uptodate درباره این مطلب است که تزریق گلوکوکورتیکوئید داخل مفصلی گاهی اوقات برای مدیریت علائم آرتروز مفصل ران (OA) استفاده می شود، اما این نگرانی وجود دارد که گلوکوکورتیکوئیدهای داخل مفصلی نیز می توانند انحطاط مفصل را تسریع کنند.

این بررسی برروی 40 بیمار مبتلا به بیماری سریع تخریب‌کننده هیپ (RDHD) و 717 فرد کنترل را که تحت عمل آرتروپلاستی کامل مفصل ران برای OA قرار گرفتند، مقایسه شد و نشان داد حداقل یک تزریق گلوکوکورتیکوئید داخل مفصلی با خطر بالاتر RDHD (نسبت شانس 8.6) همراه است.

تاثیر یک دوز نیز مشاهده شد که در آن خطر RDHD با افزایش دوز گلوکوکورتیکوئیدها و همچنین با تعداد تزریق‌های دریافتی بیشتر بود. این یافته ها از رویکرد ما برای اجتناب از استفاده معمول از تزریق گلوکوکورتیکوئید داخل مفصلی برای بیماران مبتلا به OA هیپ حمایت می کند.

بررسی آگونیست گیرنده GIP دوگانه و GLP-1 برای دیابت نوع 2

این بخش از آپدیت اکانت uptodate در مورد این مطلب است که تیرزپاتید یک پلی پپتید انسولینوتروپیک دوگانه وابسته به گلوکز (GIP) و پپتید شبه گلوکاگون 1 (GLP-1) آگونیست گیرنده برای دیابت نوع 2 است.

در یک کارآزمایی 52 هفته ای که یک بار در هفته تیرزپاتید زیر جلدی را با انسولین گلارژین زیر جلدی روزانه در تقریباً 2000 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 (میانگین A1C 8.52 درصد)، BMI ≥25 کیلوگرم بر متر مربع و خطر قلبی عروقی بالا مقایسه کرد، کاهش بیشتری در A1C و وزن با تیرزپاتید وجود دارد . (میانگین تفاوت در A1C و وزن بدن برای دوز 10 میلی گرم تیرزپاتید – 0.99- امتیاز درصد و -11.4 کیلوگرم، به ترتیب)

نقطه پایانی مرکب قلبی عروقی (که به عنوان بخشی از ارزیابی ایمنی اندازه گیری می شود) در نسبت مشابهی از بیماران در دو گروه درمانی (5 تا 6 درصد) رخ داد. کارآزمایی‌هایی که به‌طور خاص برای ارزیابی پیامدهای قلبی عروقی با تیرزپاتید طراحی شده‌اند در حال انجام است.

انتخاب آپیکسابان یا ریواروکسابان برای ترومبوآمبولی وریدی

این بخش از آپدیت اکانت uptodate در مورد این مطلب است که اگرچه چندین ضد انعقاد مستقیم خوراکی (DOACs) برای درمان بیماران مبتلا به ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در دسترس هستند، هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی شده‌ای از انتخاب یکی بر دیگری پشتیبانی نمی‌کند.

یک مطالعه گذشته نگر اخیر گزارش داد که در بین 37000 مصرف کننده جدید apixaban یا rivaroxaban، apixaban با نرخ پایین تر VTE مکرر (نسبت خطر [HR] 0.77، 95% فاصله اطمینان (CI 0.69-0.87) و خونریزی (HR 0.60, 0.3-95٪) همراه بود. 0.69)

در حالی که این داده ها به نفع apixaban هستند، ما همچنان از انتخاب فردی در میان DOAC ها حمایت می کنیم که هزینه در دسترس بودن و ترجیح را برای دوز یک بار در مقابل دو بار در روز در نظر می گیرد.

ویراستاران و نویسندگان اکانت uptodate ، به صورت مداوم بیش از 425 مجله و مقاله پزشکی را از منابع مختلف بررسی و رصد میکنند ، بنابراین از به روز بودن اطلاعات در آن اطمینان خاطر داشته باشید. از آپدیت قبلی در اکانت uptodate در تاریخ 19 ژانویه 2022 حدود 426 آپدیت از جمله 18 ورودی به قسمت What’s New اضافه شده است .

برای خرید اکانت uptodate ودریافت یوزر و پسورد شخصی برای آپ تو دیت میتوانید به بخش بالا برروی گزینه بازگشت به فروشگاه زده و اکانت آپ تو دیت را جهت خرید انتخاب نمایید.

دسته‌بندی: دیجیتال