آخرین بروز رسانی: 1ام اسفند, 1402

برترین نرم افزار های پزشکی

در این مقاله به معرفی برترین نرم افزار های پزشکی می پردازیم، در اینجا لینک برترین نرم افزارهای پزشکی از جمله آپتودیت، مداسکیپ، اپوکریتس و.. نحوه خرید اکانت های رسمی و لینک دانلود برای دسترسی راحت شما، قرار داده شده است.

اپلیکشن هایی کمتر استفاده شده حذف و نرم افزارهای جدید براساس پیشنهاد بسیار و دیدگاه ها در کامنت نوشته شده است . این مقاله در تاریخ 2018/08/02 نوشته شده و در تاریخ 29 خرداد 1402 بررسی مجدد و به روز رسانی شده است .

به علت زندگی همه افراد از جمله پزشکان، در دنیای تلفن همراه، برای دستیابی آسان و بدون محدودیت به اطلاعات بالینی در هر مکان، از تلفن همراه بهره می‌برند.

در راستای دستیابی به اهداف خود، به ویژه در تشخیص و درمان بیماران، پزشکان از موبایل یا تبلت استفاده می‌کنند تا به طور همزمان و در حین معاینه بیمار، اطلاعات بالینی را از طریق اپلیکیشن‌ها یا موتور جستجوی گوگل به دست آورده و به سؤالات خود پاسخ دهند.

بنابراین، با هدف تسهیل دسترسی پزشکان به اطلاعات بالینی، به بررسی و معرفی بهترین نرم افزارهای پزشکی می‌پردازیم.

برترین نرم افزارهای پزشکی

در زیر لیستی از برترین نرم افزارهای پزشکی برای پزشکان و پرستاران براساس بررسی و تعداد دانلود آورده شده‌ است. این نرم افزارها در چهارچوب برنامه‌ های مرجع بالینی،برنامه‌ های مجلات پزشکی، و برنامه‌ های تصمیم‌ گیری بالینی فهرست شده‌ اند.

برترین نرم افزارهای پزشکی جهان و معرفی آن

اپلیکیشن Epocrates

نمای داخلی نرم افزار Epocrates

دربین برترین نرم افزار پزشکی اپوکریتس جزء برترین نرم افزارهای طلایی و پر کاربرد در میان برنامه‌ های پزشکی است. نرم افزار آن برای دستگاه های ios و اندروید طراحی و میلیونها بار دانلود شده‌ است. پزشکان از این برنامه برای اطلاعات دارویی و تداخلات دارویی، برای مشاوره و  محاسبه سریع اطلاعات نیاز به اندازه گیری بیمار مانند BMI و .. استفاده می کنند.

بخش های مختلفی در اکانت اپوکریتس همراه با ویژگی های منحصربفرد تعبیه شده که میتوان آن را جزء برنامه های برتر پزشکی دانست. برای مثال بخش پورتال پزشکان،حسابگرهای قدرتمند برای محاسبه متغیرهای عددی مانند gfr – BMI -…، بخش اختصاصی برای شناسایی داروها، اطلاعات جدید بالینی و….که همگی از طریق اپلیکیشن در اختیار کاربر قرار می گیرد. برای پزشکان داروساز نیز، اکانت Epocrates بهترین مرجع دارویی است که میتوان با جستجوی نام عمومی آن یا مشاهده لیست داروها میتوان مقدار مصرف، نام تجاری، شکل دارو و…. را یافت. همچنین اطلاعات درمانی مناسب و گزینه های درمان نیز شامل می شود.

قیمت :  در حالی که خود برنامه و بسیاری از محتوای آن رایگان است، دسترسی به اطلاعات و قابلیت‌های اضافی (مانند راهنمای آزمایشگاه، داروهای جایگزین و اطلاعات بیماری)نیاز به خرید اکانت آن به قیمت ۱۷۴.۹۹ دلار در سال دارد.

لینک دانلود : دانلود نرم افزار Epocrates

همچنین میتوایند از طریق سایت مدیکال آپتودیت این دیتابیس ارزشمند را بدون نیاز به پرداخت ارزی و با هزینه بسیار کمتر به مدت یکسال تهیه کرده و اکانت epocrates اصلی را با قابلیت استفاده آفلاین در اپ اورجینال خریداری کنید، برای تهیه اکانت epocrates میتوانید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید:

نرم افزار PEPID

بخش های مختلف نرم افزار PEPID پزشکی

نرم افزار PEPID دارای بخش تصمیمات بالینی  که پزشکان اورژانس به عنوان برنامه استفاده می‌کنند.  این برنامه می تواند برای پرستاران، دانشجویان، رزدینت، داروسازان، متخصصین اورژانس مفید باشد. این نرم افزار می تواند برای درمان بیماران مفید باشد.

برنامه PEPID نیز جزء برترین نرم افزارهای پزشکی محسوب شده که در بردارنده اطلاعات مبتی برشواهد برای تصمیم گیری بالینی است. این دیتابیس قابل اعتماد، برای استفاده متخصصین و پزشکان طراحی شده تا درحین جریان کار بتواند از اطلاعات آن استفاده و اعتبار CME کسب کنند. اکانت PEPID دارای صدها ویدیو مرجع برای پروسیجر های بالینی و معاینات فیزیکی است که تاثیر مستقیم در کاهش خطا و بهبود نتایج بیمار دارد.

کاربران برای استفاده از نرم افزار روی گوشی اندروید یا ios  باید ابتدا ثبت نام کنند و بعد از آن بصورت اتومات لاگین هستند و تمامی یادداشت های آنها رو حافظه کلود ذخیره خواهد شد.

قسمت symptom cheaker  به شما کمک می‌کند تا بیماری را براساس علائم بیماری، یافته‌های آزمون فیزیکی و یا نتایج آزمایشگاهی، سریع‌تر تشخیص دهید. قسمت فیلتر به شما برای تداخلات دارویی ممکن، هشدارداده و دوز مصرف دارو را به شما پیشنهاد می دهد.

PEPID پروفایل بیماری، شرایط پزشکی، و گزینه‌های درمان را بر اساس تحقیقات آکادمی آمریکایی پزشکی اورژانس، کالج پزشکان اورژانس آمریکا، و موسسه تحقیقاتی پزشکان خانواده ارایه می‌دهد.

این برنامه همچنین صدها ویدیو مرجع برای مراحل بالینی و آزمایش‌ها فیزیکی ارائه می‌دهد واطلاعات جدید را برای بالا نگه داشتن شما در زمینه تحقیقات جدید، مصوبات داروها و اخطارهای جعبه سیاه ارائه می‌دهد.

قیمت :  رایگان

لینک دانلود : دانلود نرم افزار PEPID

نرم افزار UpToDate

آپتودیت جز برترین نرم افزارهای پزشکی

یکی دیگر از برترین نرم افزارهای پزشکی ، از لحاظ محتوا و میزان بروز بودن اطلاعات ،برنامه UpToDate است که می‌توان هم برای موبایل با سیستم عامل ios  و هم در موبایل های اندرویدی دانلود کرد. صدها هزار پزشک این برنامه را بخاطر مزایای فوق العاده آن، نصب کرده‌اند. این نرم افزار دارای کاملترین اطلاعات پزشکی مبتی برجدیدترین شواهد پزشکی و منابع بالینی معتبراست که به سوالات بالینی در نقطه نیاز هنگام معالجه بیماران، پاسخ دهد.

نرم افزار UpToDate

براساس بیش از ۳۰ مطالعه تحقیقی انجام شده بر روی پایگاه داده UpToDate، نتایج نشان می‌دهند که استفاده گسترده از این پایگاه داده باعث بهبود درمان و ارتقای عملکرد کادر درمان در بیمارستان می‌شود. برخی از مزایای بارز پایگاه داده UpToDate عبارتند از:

  • لاگین بودن همیشگی
  • جستجوی آسان با تکمیل خودکار با تایپ دو حرف  یا Auto-Compelete
  •  کسب اطلاعات و امتیاز بازآموزی پزشک  CE / CE / CPD
  • بوک مارک ها و تاریخچه ها برای مطالبی که به دفعات مطالعه شده
  • حسابگرهای پزشکی عددی و درصدی
  • مباحث با قابلیت چاپ و گرافیک های قابل ذخیره جهت ارائه و پاورپوینت
  • تداخلات دارویی
  • واتس نیوز برای تخصص های مختلف پزشکی طبق آخرین مطالعات صورت گرفته بالینی

قیمت‌ : درحالی که دانلود این برنامه رایگان است، به منظور دستیابی به اطلاعات موجود در آن، نیاز به خرید اشتراک است. این قیمت از ۴۹۵ دلار سالانه برای یک کاربر شروع می شود .

لینک دانلود : دانلود رایگان آخرین ورژن uptodate

قیمت نرم افزار در سایت مدیکال آپتودیت : 125تا 197تومان اکانت شش ماهه و یکساله آنلاین

قیمت نرم افزار در سایت مدیکال آپتودیت : 199تا 345 تومان اکانت شش ماهه و یکساله آفلاین

توضیحات انواع اکانت موجود درسایت

اکانت رسمی آپتودیت به دو نوع آنلاین و نوع آفلاین و آنلاین تقسیم می‌شود. در نوع آنلاین، با استفاده از یوزرنیم و پسورد، می‌توانید به صورت آنلاین و با اتصال به اینترنت، از طریق اپلیکیشن موبایل استفاده کنید. پس از خرید کافیست اپلیکیشن رسمی آن را از لینکهای موجود دانلود کرده و با یوزرنیم و پسورد خود، وارد شوید. نصب فایل و دانلود دیتابیس لازم نیست و از نصب آسان و سریعتر نسبت به سایر اکانت‌های موجود برخوردار است.

در نوع اکانت آفلاین و آنلاین ، از طریق قسمت Mobile Compelete ، دیتابیس آن قابل دانلود میباشد. فایل های دانلودی آن به دو دسته تاپیکها و محتوا تقسیم می شود. در تاپیکها با حدود 700 مگ، سرفصل های به همراه فهرست است. در قسمت محتوا کلیه سرفصل ها ، فهرست ، و محتوای اصلی در آن قرار دارد.

حجم دیتابیس حدود 2 گیگ بوده که کاربر بعد از دانلود میتواند بصورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت از آن استفاده نماید. برای تهیه اشتراک این نوع کافیست که نوع گزینه آفلاین و آنلاین را انتخاب کنید.

توجه : در نوع اکانت آنلاین قابلیت دانلود و استفاده آفلاین وجود ندارد.

تعداد کاربری اکانت:

در اکانت رسمی می توان از آن برای دو دستگاه موبایل یا تبلت استفاده کرد. بنابراین کاربر نیازی به خرید مجدد اکانت برای دستگاه دوم نخواهد داشت.

اکانت رسمی ارائه شده توسط مدیکال آپتودیت به صورت دو دیوایس همزمان است. لطفاً توجه داشته باشید که اکانت‌های رسمی هیچگاه به صورت تک کاربره عرضه نمی‌شوند و ادعاهایی درباره فروش اکانت تک کاربره با قیمت کمتر، به این دلیل است که یک اکانت به دو نفر مجزا فروخته می‌شود.

اما سایت مدیکال آپتودیت به هیچ عنوان اکانت اشتراکی را به کاربران ارائه نمی‌ دهد. این اکانت قابل استفاده در دستگاه‌های موبایل و تبلت با سیستم عامل اندروید و iOS (آیفون و آیپد) می‌باشد و با سیستم عامل اندروید با ورژن 4.2.2 و پایین‌تر نیز سازگار است.

در نوع اکانت غیر اصلی، میتوان اطلاعات آن را داخل اپلیکیشن ایرانی به صورت آفلاین استفاده کرد .در این نوع اکانت نیاز به دانلود اپ رسمی نبوده و می توان از طریق استور یا اپ استور اپلیکیشن ایرانی را نصب کرد . از اکانت آپتودیت غیر رسمی میتوان برروی یک موبایل یا تبلتهای اندرویدی یا آیپد استفاده کرد.

تعداد کاربری آن تک کاربره بوده و برای استفاده همزمان روی دو دستگاه نیاز به تغییر اکانت به دو کاربره با پرداخت هزینه جداگانه  یا از همان ابتدا اکانت دوکاربره را خریداری کرد.

اکانت غیر رسمی علاوه بر استفاده در موبایل قابلیت استفاده در آخرین نسخه Mac OSX (نسخه 10.15 (Catalina) را داراست و میتوان بعد از دانلود دیتابیس ،از آن بصورت آفلاین استفاده کرد. همچنین قابلیت استفاده در کامپیوترهای ویندوزی را از طریق شبیه ساز اندروید در آن وجود دارد. (مشترک با نوع اصلی آن)

از ویژگی های اکانت غیررسمی میتوان به قابلیت استفاده اطلاعات قدیمی در صورت اتمام مدت زمان اشتراک اشاره کرد . مدت اعتبار این اکانت یکساله و آپدیت اطلاعات آن ماهانه و تا یک سال انجام می شود .

بعد از سپری شدن یکسال،در صورت عدم تعویض دیوایس، این اکانت امکان استفاده از اطلاعات قدیمی وجود داشته یا  قابل آپدیت به آخرین نسخه موجود با پرداخت هزینه مجدد تمدید است.

برای استفاده آفلاین نیاز به دانلود 3 گیگ دیتابیس است که برای دانلود یا آپدیت اطلاعات نیاز به داشتن فضای خالی سه برابر حجم آن است. برای آپدیت اطلاعات نیز نیاز است که همان حجم دو گیگ مجدد دانلود شود .

سایر قابلیتهای آن نیز همانند نوع اکانت اصلی، قابلیت خروجی از مطالب بصورت پی دی اف است . براحتی میتوانید از هر مبحث که شامل چندین صفحه مختلف ، خروجی گرفته و آنرا بروی کامپیوتر و یا برای ارائه و پرزنت استفاده کنید .

در این نوع اکانت، محدودیت محتوا وجود دارد که شامل محتوای کلی است، و بخش‌های دیگری مانند تشخیص افتراقی، پروتکل‌های کوید-۱۹ و سایر مطالب مرتبط تنها در اکانت رسمی آن وجود دارد.

نرم افزار Medscape

دانلود مداسکیپ

این برنامه با  یک ابزار مرجع پزشکی عالی دیگر است که درios  و اندروید عرضه می‌شود. با آن می‌توانید اطلاعات مربوط به داروها را بررسی کنید، مرجع بیماری را چک کنید، اخبارهای روز پزشکی را بگیرید، و …..

قیمت : این برنامه کاملا رایگان است، اما نیاز به ثبت‌نام دارد. (که می‌توانید از طریق خود app انجام دهید)تا از آن استفاده کنید.

لینک دانلود : دانلود Medscape برای اندروید

نرم افزار Case

یک برنامه ژورنال پزشکی برای پزشکان و محققان با یک موتور جستجو خیلی قوی است. این نرم افزار  نسخه اندروید و هم iOS را دارد.

نرم افزار خواندن مقالات مجلات پزشکی از طریق تلفن تان را آسان می‌کند و در شما می توانید در مقالات یک رشته خاص  ثبت‌نام کنید.

Case هم اکنون اطلاعات ۸۱ تخصص پزشکی را داراست . نکته جالب در مورد آن این است که به شما اجازه می‌دهد از هر کدام از ۱۰۰۰۰۰ کلمات کلیدی  را سرچ کنید یا حتی خاص تر سرچ کنید . به عنوان مثال، اگر متخصص سرطان هستید، لازم نیست همه مجلات سرطان را دنبال کنید. شاید شما بخواهید از سرطان AML یا یک پروتیین، ژن یا مسیر مربوط به AML را باcase  بیابید که می‌توانید این کار را انجام دهید.

اما بخش حتی جالبتر  این است که مقالات ژورنال را براساس آنچه که در گذشته بیشتر مطالعه کردید دسته بندی می کند . الگوریتم آن، براساس Google Tensorflow، رفتار کاربر را با عوامل خارجی مثل فاکتور تاثیر مجله، تعداد دیدگاه‌ها، اشتراک مقاله، و لایک  و همچنین زمانی صرف خواندن مطالبی می‌شود که دوست دارید استفاده میکند

قیمت : کاملا رایگان

لینک دانلود : دانلود نرم افزار Case

نتیجه گیری :

در این مقاله به بررسی و معرفی برترین نرم افزار های پزشکی پرداختیم. شما چه نرم افزاری را پیشنهاد می دهید تا به لیست فوق اضافه کنیم؟

نظر شما برای ما با ارزشه

جایگاه محتوای شما