مقایسه بین اکانت های آپتودیت جهت خرید اکانت مناسب

خرید اکانت uptodate مناسب برای دانشجویان و پزشکان یا داروسازان در جهت دستیابی به آخرین اطلاعات بالینی دنیا، امری مهم و حائز اهمیت است. اطلاعات پزشکی به سرعت درحال تغییر یا حتی تعویض است. ممکن است تا دیروز یک درمان مشخص برای یک نوع بیماری وجود داشت اما امروز، عدم کاربردی بودن آن یا پیدا شدن درمان بهتر جایگزین درمان قبلی شود. بنابراین نمیتوان تنها به اطلاعات خود متکی بود و از اطلاعات پزشکی جدید جهان که به سرعت درحال تغییر است، غافل شد. با هدف دسترسی کادر درمان به اطلاعات جدیدبالینی پایگاه داده های مختلفی اقدام به طراحی دیتابیس های پزشکی نموده و هرکدام برای رسیدن به این هدف والا، سعی در بررسی تمام منابع معتبر را دارند. 

در میان پایگاه داده های بالینی متعدد، پایگاه داده آپتودیت بیشترین استقبال جهانی را داشته و حتی درمیان پزشکان، داروسازان ایرانی بیشترین محبوبیت را داراست. پایگاه داده آپتودیت توانسته با ارائه جدیدترین مباحث بالینی در مورد بیماری ها، پیشنهادات درمانی مناسب و کارآمد، اطلاعات دارویی جامع با همکاری شرکت لکسی کامپ، در صنعت بالینی پیشرو باشد.

 آپتودیت یک منبع الکترونیکی بالینی است که تمامی اطلاعات پزشکی جمع آوری شده در سراسر دنیا برای دسترسی راحت تر پزشکان از طریق اپلیکیشن های موبایل  طراحی و اجرا شده است. 

پایگاه داده آپ تو دیت حاوی اطلاعات بازبینی شده و منطبق با آخرین شواهد پزشکی جهان است. این پایگاه داده یک سیستم پیشتیبانی تصمیم گیری بالینی است تا با فراهم کردن اطلاعات معتبر، به متخصصان سراسرجهان در امر تشخیص، درمان و مراقبت از بیمار کمک کند. در نگارش آپ تو دیت از منابع مختلف بالینی وژورنال های پزشکی بهره برده تا اطلاعات بدست آمده، طبق آخرین شواهد پزشکی موجود باشد. این مجموعه حاوی اطلاعات ارزشمند دیگر در جهت آگاهی بیمار و پاسخگویی به سوالات آنان است.

از آنجایی که اطلاعات بالینی با توجه به پیچیدگی و تغییر موارد بیماران ،شواهد پزشکی دائما در حال تغییر می باشد، خرید اکانت مناسب، موجب آگاهی شما از آخرین تغییرات بالینی خواهد شد. در نوع اکانت رسمی منابع معتبر و ژورنال ها توسط نویسندگان و ویراستاران بازبینی شده و به محض اینکه مطالب جدید منتشر شود، بعد از بررسی کارشناسان و داوران در محتوای آن قرار می گیرد. اطلاعات جدید منتشر شده به سادگی در آپتودیت منتشر نمی شود بلکه در بخش موضوعات آن، در میان محتوای قدیمی قرار می گیرد و مطالب غیرکاربردی و قدیمی آن، از میان محتوا حذف می شود. معمولا این تغییرات از طریق بستر وب و اپلیکیشن به اطلاع تمامی پزشکان می رسد . این بروزرسانی در اکانت انجام و فواصل به روزرسانی ها بستگی به اکانت انتخابی شما خواهد داشت.

در این مقاله ما اطلاعات و مشخصات اکانت های uptodate مختلف را مقایسه کرده تا در جهت انتخاب درست و خرید اکانت مناسب راهنما باشیم . با مدیکال آپتودیت همراه باشید: 

جدول مقایسه محتوای اکانتها برای خرید اکانت مناسب

امکانات

اکانت آپتودیت رسمی

اکانت آپتودیت غیررسمی (دائمی)

امکان استفاده در اپلیکیشن رسمی آپ تو دیت

دارد ندارد/اپ ایرانی طراحی شده برنامه نویس
مدت اعتبار اکانت یکساله یکساله (در گذشته دائمی)
دسترسی به محتوای اولیه آپتودیت بله بله
دسترسی به تشخیص افتراقی(DDX) بله خیر
دسترسی به پثوی کوید 19 بله خیر
بخش پرسش و پاسخ کوید 19 بله خیر
جستجوی صوتی بله خیر
قابلیت آپدیت لحظه ای اطلاعات بله خیر
فواصل زمانی به روزرسانی لحظه ای 40 روز یکبار
قابلیت استفاده آنلاین بله بله اما با پرداخت هزینه جداگانه

قابلیت استفاده آفلاین

بله بله
امکان مشاهده چکیده مقالات رفرنس مدلاین و .. بله خیر
دسترسی به بخش تداخلات دارویی لکسی کامپ بله خیر
قابلیت استفاده روی موبایل و تبلت همزمان بله بله اما با پرداخت هزینه جداگانه

توضیحات عناوین جداول جهت مقایسه اکانت رسمی و غیر رسمی (دائمی قدیم) آپتودیت

1-امکان استفاده در اپلیکیشن رسمی آپ تو دیت

قابلیت استفاده در اپلکیشن اصلی تولید شده شرکت آپتودیت، تنها در اکانت های رسمی آن وجود دارد. بنابراین در اکانت های غیر رسمی تنها در اپلیکیشن طراحی شده توسط برنامه نویس، قابلیت استفاده را دارد.

از مزایای استفاده از اپ رسمی میتوان به دسترسی به تمامی محتوا و امکانات آن اشاره کرد. در نوع غیر رسمی امکان دسترسی محدود به بخشی از اطلاعات وجود دارد.

2-مدت اعتبار اکانت

مدت اعتبار اکانت در نوع اصلی و غیر اصلی به مدت یکسال است و بعد از سپری شدن یکسال نیاز به تمدید اکانت برای دسترسی به محتوای جدید وجود دارد.

امکان مشاهده دمو اطلاعات در هردونوع اکانت بعد از سپری شدن یکسال در نوع اصلی از طریق سایت و در نوع غیر رسمی از طریق اپ وجود دارد.

توجه : در نوع اکانت غیر رسمی که در گذشته به عنوان دائمی شناخته می شد امکان دسترسی به اطلاعات بعد از زمان اعتبار اکانت وجود داشت، اما با تغییر سیاست فروش شرکت تولیدکننده، در صورت پاک شدن اطلاعات از روی موبایل، امکان دسترسی به اطلاعات قدیمی بدون پرداخت هزینه تمدید وجود ندارد. پس دیگر دائمی نیستند

3-دسترسی به محتوای اولیه آپتودیت

آپتودیت دارای بخش های مختلفی از جمله بیماریها، تشخیص و درمانهای پیشنهادی، اطلاعات دارویی، حسابگرهای پزشکی، آزمایشات و تفسیر آنها، بخش تعاملات درمانی ( پثوی)، اطلاعات بیمار و تصاویر و گرافیک هاست . شرکت تولید کننده سعی داشته تا تمامی محتوا در 25 تخصص مختلف توسط پزشکان و متخصصان همان حوزه تدوین شود ، تا پزشک بتواند از اطلاعات تشخیصی و درمانی آن در بستر بیمار استفاده نماید.

در اکانت اصلی کاربر میتواند به تمامی بخش های آپتودیت و قسمتهای مهم آن که اطلاعات ضروری یا جایگزین قبلی دسترسی داشته باشد. در نوع اکانت غیر رسمی کاربر تنها به بخش های بیماریها، اطلاعات دارویی، حسابگرهای پزشکی، اطلاعات بیمار و تصاویر دسترسی دارد. امکان دسترسی به سایر اطلاعات تنها با خرید آنها وجود دارد مانند : تشخیص افتراقی ، پثوی  و… یا بخش های از محتوای اصلی امکان انتقال در نوع غیر اصلی را ندارد مانند لینک های خارجی رفرنس مطالب مانند مدلاین، چکیده مقالات ، بخش پرسش و پاسخ کوید 19  و….

4-دسترسی به تشخیص افتراقی(UpToDate DDX )

اکانت اصلی حاوی محتوای تخصصی برای مراقبت های اولیه، OB/GYN، اطفال، پزشکی داخلی و موارد دیگر است. این بخش اطلاعات تشخیص افتراقی هر بیماری را در بردارد که در انتهای هر بیماری توسط متخصص همان حوزه نگارش می شود.

این بخش در نوع غیر اصلی وجود ندارد و بایستی جداگانه خریداری شود.

5-دسترسی به پثوی کوید 19 و بخش پرسش و پاسخ کوید 19

در نوع اصلی آپتودیت بخش تخصصی برای بیماری کوید 19 اضافه شده است. این دو بخش شامل موارد پرسش های متداول پزشکان و پاسخ های متخصصان به آن، بخش تعاملات ( UpToDate Pathways) بیماری کوید است.

6-قابلیت جستجوی صوتی

با توجه به ضرورت دسترسی سریع به پاسخ سوالات پزشکان وصرفه جویی در زمان، قابلیت جستجوی صوتی به زبان انگلیسی در نوع رسمی وجود دارد. کاربر به تلفظ کلمه میتواند پاسخ سوالات خود را بیابد.

این بخش در نوع غیر رسمی وجود ندارد.

6-قابلیت آپدیت لحظه ای اطلاعات و فواصل زمانی به روزرسانی

در نوع اکانت اصلی قابلیت بروزرسانی اطلاعات بطور لحظه ای با ارتباط سرور پایگاه داده وجود دارد. با اتصال به اینترنت آپدیت اطلاعات اتوماتیک بدون اقدام کاربرصورت گرفته و دسترسی همیشگی به آخرین اطلاعات وجود دارد.

در نوع غیر اصلی امکان آپدیت اطلاعات تنها زمانی که برنامه نویس اطلاعات جدید را در اپ قرار داد، امکان پذیر است. برای بروزرسانی آن هر 40 روز نیاز است تا کاربر محتوای 2 گیگ را از ابتدا دانلود کرده تا بتواند اطلاعات جدید را مشاهده نماید. امکان آپدیت زودتر در این نوع اکانت وجود ندارد و باید منتظر بروزرسانی ها توسط برنامه نویس باشید.

7- قابلیت استفاده آفلاین و آنلاین

قابلیت استفاده آفلاین در اکانت اصلی وجود دارد. برای اینکار کافیست تا دیتابیس حدود 2 گیگ دانلود شود تا بدون اتصال به اینترنت، از آپتودیت استفاده نمایید. امکان استفاده آنلاین از آن نیز مادامی که دیتابیس دانلود نشده ، وجود دارد.

قابلیت استفاده آفلاین در نوع غیر اصلی با دانلود حدود 2 گیگ دیتابیس وجود دارد. البته این نوع اکانت آفلاین است یعنی اتصال به پایگاه داده اصلی نداشته و برای استفاده از ان حتما بایستی دیتابیس دانلود شود. برای نصب حدود 6 گیگ فضای خالی نیاز است.

امکان استفاده آنلاین در نوع غیر اصلی وجود ندارد و بایستی خریداری شود.

7- امکان مشاهده چکیده مقالات رفرنس مدلاین و ..

از آنجایی که اطلاعات آپتودیت از منابع معتبر مانند پاپمد، مدلاین و … اقتباس شده است، برای اطلاعات بیشتر کاربر، مقالاتی که از این منابع برداشته شده ، به منبع اصلی آن لینک داده می شود تا اطلاعات جامعی از آن برای درک بهتر کاربر موجود باشد. همچنین امکان مشاهده چکیده مقالات برای مطالعه سریع وجود دارد.

این قابلیت در نوع غیراصلی وجود ندارد.

8- دسترسی به بخش تداخلات دارویی لکسی کامپ

آپتودیت برای دسترسی کاربر به اطلاعات دارویی بخش اختصاصی تداخلات را با همکاری لکسی کامپ ایجاد کرده است. در این بخش کاربر میتواند نام 10 داروی مختلف را وارد و تداخلات میان داروها را مشاهده نماید.

این بخش در نوع غیر اصلی آپتودیت وجود ندارد و برای دسترسی نیاز به پرداخت هزینه است.

9- قابلیت استفاده روی موبایل و تبلت همزمان

گاهی کاربر نیاز دارد تا از اکانت خود روی موبایل و تبلت بطور همزمان دسترسی داشته باشد. در اکانت رسمی امکان این امر، بدون پرداخت هزینه اضافه وجود دارد. اما در نوع غیر اصلی نیاز به پرداخت هزینه برای استفاده روی دیوایس دوم است.

جدول مقایسه قیمت ها و بررسی صرفه اقتصادی خرید

تاریخ بروزرسانی قیمت فروردین 1403

امکانات قیمت در نوع اصلی قیمت در نوع غیر اصلی(دائمی قدیم)
مدت اعتبار اکانت یکساله/489 تومان یکساله/259تومان
دسترسی به محتوای اولیه آپتودیت بله بله
دسترسی به تشخیص افتراقی(DDX) بله/رایگان بله/هزینه 54 تومان
دسترسی به پثوی کوید 19 بله/رایگان بله/هزینه 139 تومان
بخش پرسش و پاسخ کوید 19 بله/رایگان خیر/قابلیت را ندارد
جستجوی صوتی بله/رایگان خیر/قابلیت را ندارد
قابلیت آپدیت لحظه ای اطلاعات بله/رایگان خیر/قابلیت را ندارد
قابلیت استفاده آفلاین بله/رایگان بله/رایگان
قابلیت استفاده آنلاین بله/رایگان خیر/هزینه 189 تومان
امکان مشاهده چکیده مقالات رفرنس مدلاین و .. بله/رایگان خیر/قابلیت را ندارد
دسترسی به بخش تداخلات دارویی لکسی کامپ بله/رایگان خیر/هزینه 49 تومان
قابلیت استفاده روی موبایل و تبلت همزمان بله/رایگان خیر/هزینه 259 تومان
قیمت تمام شده 489 تومان برای دو دیوایس 690 تومان برای یک دیوایس/ 949 تومان دو دیوایس